
- Potrzebujemy pilnie niezbędnych materiałów i sprzętu do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz lekarzy i pozostałego personelu medycznego - zaledwie tydzień temu apelował Marek Karp, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Reakcja białostoczan była błyskawiczna.

Na początek 142 miliony złotych - to pierwsza część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Samorząd województwa podlaskiego przedstawił dziś założenia systemu pomocy przedsiębiorcom i pracownikom firm w województwie podlaskim. Pieniądze na tę pomoc pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa. Pierwsza część pakietu dotyczy przede wszystkim pracowników i przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak zapewnia marszałek województwa to konkretna pomoc finansowa skierowana do tych, którzy ucierpieli z powodu kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa.

Jeśli firma całkiem zawiesi swoją działalność - zostanie całkowicie zwolniona z opłat eksploatacyjnych za lokal wynajmowany od miasta. Jeśli będzie pracować "na pół gwizdka" - opłaty zostaną proporcjonalnie zmniejszone - obiecuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzone przez rząd od kwietnia oraz coraz mniej pasażerów na poszczególnych liniach - to dwa powody, z których publiczny przewoźnik PKS Nova od 1 kwietnia zmniejsza do minimum liczbę kursów autobusów podmiejskich z i do Białegostoku. Ograniczenia wprowadzili również przewoźnicy prywatni. Kto się wybiera w podróż, musi sprawdzić, nowy rozkład jazdy.

Białostockie Centrum Onkologii, Szpital w Bielsku Podlaskim, Szpital MSWiA, Szpital Wojewódzki w Łomży, Szpital Zakaźny w Białymstoku, Szpital Wojewódzki w Białymstoku, Szpital Miejski w Białymstoku - do tych placówek już trafiły ochronne przyłbice medyczne wyprodukowane przez Politechnikę Białostocką. W sumie to 200 urządzeń.

Bilety autobusowe można już kupić w biletomatach zamontowanych we wszystkich miejskich autobusach. 255 samoobsługowych urządzeń pełni funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej. Za bilet w biletomacie można zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą, za pomocą e-portmonetki na karcie miejskiej i systemu płatności mobilnych BLIK.

British American Tobacco ogłosiło, że wspólnie z amerykańską biotechnologiczną spółką zależną pracuje nad szczepionką przeciw W COVID-19. Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 ma bazować na technologii opartej o szybko rosnące rośliny tytoniu. Jak przekazuje BAT - trwają testy przedkliniczne. Przekonuje, że dzięki zastosowaniu roślin tytoniu można szybciej opracować bezpieczniejszą szczepionkę w porównaniu z metodami konwencjonalnymi. Firma zapowiada, że będzie w stanie wyprodukować 1-3 mln dawek szczepionki tygodniowo. I to już od czerwca.

Dziś jest czwartek, 2 kwietnia, to 93. dzień roku, do końca którego pozostało 273 dni. Słońce wzeszło o 6:09, zajdzie o 19:10. Dzień będzie trwał 13 godz. 1 min i będzie krótszy od najdłuższego o 3 godz. i 45 min oraz dłuższy od najkrótszego o 5 godz. i 19 min. Znak zodiaku urodzonych 2 kwietnia to Baran. Imieniny dziś obchodzą: Franciszek, Irmina, Leopold, Maria, Samosąd oraz Teodozja, Urban i Wiktor.

W sumie w środę w naszym województwie pozytywne wyniki testów otrzymało 11 osób. O trzech ostatnich zakażeniach wojewoda poinformował późnym wieczorem.

ZUS przyjmuje już wnioski o zwolnienie ze składek. Od południa strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest mocno przeciążona.

Choć teraz żyjemy koronowirusem, nie oznacza to, że przestaliśmy chorować na inne choroby, w tym także nowotworowe. Co gorsze w tych trudnych czasach nieczynne są gabinety lekarskie, ograniczone są wizyty u specjalistów i nie ma z kim skonsultować problemów medycznych. Chcąc wyjść naprzeciw naszym pacjentkom udostępniamy dwie bezpieczne drogi komunikacji z Uniwersyteckim Centrum Onkologii - mówi dr Paweł Knapp, szef UCO.

Trzy osoby są z Białegostoku. Pozostałe - z powiatu łomżyńskiego

Szyją maseczki, szykują nieużywane, ale sprawne laptopy. Planują też rozmowy - wirtualne albo telefoniczne - z samotnymi seniorami. Młodzi ludzie chcą pomagać!

Maseczki leżą w urzędzie. Mają je też sołtysi okolicznych wsi. Kto ma ponad 60 lat i takiej maseczki potrzebuje, może ją sobie wziąć. Albo zadzwonić - jeśli potrzebuje pomocy w codziennych zakupach.

Niestety, nie wszyscy są odpowiedzialni i narażają siebie oraz innych na niebezpieczeństwo. Tym razem skrajnym przykładem nieodpowiedzialności wykazało się dwóch mieszkańców powiatu hajnowskiego.

Premier rządu Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek 31 marca 2020 roku rozporządzenie wprowadzające dalsze ograniczenia swobód obywatelskich w związku z obowiązywaniem stanu epidemii na terenie całego kraju. Poniżej publikujemy treść tego rozporządzenia.