Radni przychylili się do propozycji władz miasta, choć nie bez zastrzeżeń. Zdecydowała większość, czyli radni Koalicji Obywatelskiej i PL2050. Radni PiS mieli zastrzeżenia, ale w końcu wstrzymali się od głosu bądź nie wzięli udziału w głosowaniu.
Wśród ulg wyróżnia się tak, która naprawia nierówność dzieci wobec uprawnienia do korzystania z tańszych przejazdów. Chodzi wyłącznie o uczniów szkół podstawowych mieszczących się w granicach Białegostoku. Dotychczas uprawnienie do bezpłatnych przejazdów rada miasta przyznała tylko tym uczniom, którzy mieszkają na terenie miasta. Uczniowie mieszkający poza miastem musieli płacić
Teraz (czyli najpewniej od 1 sierpnia) bezpłatne przejazdy BKM samorząd miasta funduje wszystkim uczniom miejskich podstawówek, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia „przy podróżach w granicach administracyjnych Miasta Białegostoku, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej”.
Kontrowersje budziła następna regulacja zatwierdzona przez radnych. Chodzi o to, w jaki sposób dokumentują przy kontroli swoje prawo do ulgi osoby niepełnosprawne. Nowa regulacja wprowadza zasadę, że do korzystania z ulgi uprawnia „wyłącznie legitymacja osoby niepełnosprawnej jako dokument ze zdjęciem lub imienna Białostocka Karta Miejska z zakodowanym uprawnieniem”.
W uzasadnieniu tej regulacji czytamy: „należy zwrócić uwagę, że ustawa o ulgach w publicznym transporcie zbiorowym stosowanych przy przewozach innych niż komunikacja miejska przyznaje ulgi osobom z niepełnosprawnością, jednak nigdy przejazdy bezpłatne. Ulga zawsze jest znacznie mniejsza niż 100% i przysługuje osobom ze stopniem znacznym niepełnosprawności, z wyjątkiem wobec osób niewidomych”.
Nowe uprawnienie do ulgi, jakie przyznali radni, dotyczy opiekuna towarzyszącego w pojeździe osobie z niepełnosprawnością, która legitymuje się ważną legitymacją osoby niepełnosprawnej, Opiekun taki „uprawniony jest do przejazdu na podstawie biletu jednorazowego z ulgą 50%”.
Jeszcze z uzasadnienia projektu uchwały: „Porządkuje się kwestie zasad przejazdów osób z niepełnosprawnością do 16-go roku życia i ich pełnoletnich opiekunów. Na imiennej Białostockiej Karcie Miejskiej dziecko będzie miało zakodowane uprawnienie do okazjonalnych przejazdów bezpłatnych. Towarzyszący dziecku opiekun będzie miał prawo do przejazdów bezpłatnych. Podobne rozwiązanie będzie dotyczyło opiekunów osób niepełnosprawnych do 24. roku życia, które wymagają asysty podczas podróży wykonywanych w sposób powtarzalny, na określonej trasie tam i z powrotem”.
Całkiem nowa kategoria osób uprawnionych do ulgowych przejazdów autobusami BKM to „podatnik dla Białegostoku”. Jak czytamy w uchwale, jest to „osoba, która opłaca podatek dochodowy na rzecz Gminy Białystok” i w dodatku ma ukończone 60 lat. Taki pasażer będzie mógł zakupić imienny bilet okresowy z ulgą 60%. Uprawnienie przyznawane jest na okres do 30 kwietnia roku następującego po roku złożenia deklaracji podatkowej. Uprawnienie można zdobyć po przedstawieniu urzędnikom odpowiednich dokumentów dowodzących odprowadzanie podatku.
W pakiecie uchwał przyjętych przez radnych znalazła się i ta wprowadzająca „wakacyjny program promocji publicznego transportu zbiorowego Białostockiej Komunikacji Miejskiej”. Chodzi o możliwość zakupu w czasie wakacji imiennego biletu siedmiodniowego, czyli tak zwanego Białostockiego Biletu Wakacyjnego. W uchwale brzmi to tak: „specjalny bilet imienny o terminie ważności 7 dni w cenie 7,00 zł – biletu nie dotyczą obowiązujące ulgi”. Ale – jak wynika z uchwały – taki bilet można kupić tylko w pakiecie z Podlaskim Biletem Wakacyjnym, który kosztuje 50 zł i daje możliwość jeżdżenia BKM po Białymstoku, a PKS Nova po całym województwie przez 7 dni.
Przy okazji radni uregulowali kwestie płacenia kar za nieposiadanie przy sobie w czasie kontroli dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu.
Przepisy te wchodzą w życie „pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia publikacji”. W praktyce będzie to sierpień tego roku.


