VIDEO. Ponad 200 przedstawień mimo remontu. Udany sezon Teatru Dramatycznego

Ponad 200 przedstawień, pięć premier, międzynarodowe festiwale i rozwinięta działalność edukacyjna – tak wyglądał sezon 2025/2026 Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Mijający sezon był kolejnym, który białostocki Teatr Dramatyczny realizował poza swoją remontowaną siedzibą. Spektakle prezentowano m.in. w Kinie Ton, na uczelniach i w szkolnych salach teatralnych. W ciągu dziesięciu miesięcy zespół zagrał 204 przedstawienia.

Do repertuaru dołączyło pięć nowych premier, w tym „Trup”, „Koncert”, „Skrzyneczka bez pudła”, „Pies Kobieta Mężczyzna” oraz „Matka Courage i jej dzieci”, wystawiona w hali Politechniki Białostockiej. Wznowiono również „Kopciuszka”.

– To był bardzo pracowity sezon. W repertuarze pojawiło się pięć nowych tytułów, a szczególnym zainteresowaniem publiczności cieszył się spektakl „Pies Kobieta Mężczyzna” – podkreślał Marek Tyszkiewicz, zastępca dyrektora teatru.

Teatr aktywnie działał również na arenie międzynarodowej. W ramach projektu „Kierunek Szekspir II” zaprezentował spektakl „Wieczór Trzech Króli” podczas festiwalu szekspirowskiego w Macedonii Północnej. Białystok ponownie był także gospodarzem festiwalu „Kierunek Wschód”, który zgromadził artystów z kilku krajów Europy.

Instytucja kontynuowała działalność edukacyjną. W warsztatach teatralnych dla dzieci, młodzieży i seniorów uczestniczyło ponad 100 osób, a projekt „Teatr – Lubię to!” obejmował szkolenia dla nauczycieli. W tym sezonie świętowano także 20-lecie Bajkowych Poranków.

Dyrektor teatru Ireneusz Gliniecki podziękował zespołowi za pracę w trudnych warunkach związanych z remontem siedziby. Jak zaznaczył, odbiór budynku planowany jest przed sezonem 2027/2028.

– Mimo że wciąż działamy w różnych wynajmowanych przestrzeniach, teatr nie zwalnia tempa. To zasługa całego zespołu i naszych partnerów – mówił dyrektor.

Zobacz również